Mi az a mozaikcsalád?

NAPTÁRAM

szeptember 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Új tipp

News

Utolsó kommentek

A világbirodalom mozaik térképén állva

2010.03.08. 17:29 | mozaikcsalád | Szólj hozzá!

Címkék: lisszabon portugál gyarmatosítók mozaik világtérkép mozaik világtérkép lisszabonban

Lisszabon patinás lepukkantsága a Felfedezők emlékműve mellett kirakott mozaik világtérképen állva okoz komoly sokkot, hiszen itt szembesülünk azzal, hogy az Európa perifériájára szorult ország milyen óriási tengeri nagyhatalom és gyarmatosító volt a XV-XVI. században.

Már a XV. elején megvetették lábukat Afrika északi partján, áthaladtak az Egyenlitőn, felfedezték Guinea partjait, a Kongó folyó torkolatát. Diaz körülhajózta Afrika déli csücskét, Vasco da Gama eljutott India nyugati partjaihoz. A XVI. századra kiszorítva az arabokat szinte beltengerükké tették az Indiai-óceánt, kereskedelmi telepeket létesítettek Indiában, Indonéziában, Kínában és Japánban. Ázsia népes és fejlett országait az európai hajósok nem tudták meghódítani, a szárazföld belsejébe nem akartak, de nem is tudtak volna behatolni, itt be kellett érni jól jövedelmező kereskedőtelepek létrehozásával. Monopolizálták az óriási hasznot hajtó fűszer-, nemesfém- és rabszolgakereskedelmet. Európa legforgalmasabb kikötője Lisszabon lett, itt volt kereskedelem központja, innen irányították a kolóniákat és itt volt a királyi udvar székhelye. A portugálok általában beérték néhány, a kereskedőiket védő katonai támaszpont létesitésével, a felfedezett területeket nem igázták le. Ezzel magyarázható, hogy a XVII. század elején sorra átengedni kényszerültek gyarmataikat mohóbb vetélytársaiknak.

A mozaik nem hagyományos, hiszen méteres járdalapokból készült, de a 52 méter magas Felfedezések emlékművéről lepillantva a hatalmas iránytű és a világtérkép látványa a római mozaikokat juttatja eszünkbe.

A mozaikról, a portugál hódításokról és Tengerész Henrikről A mozaik világtérkép az egykori világbirodalom mementója című cikkben olvashatnak



A bejegyzés trackback címe:

https://mozaikcsalad2009.blog.hu/api/trackback/id/tr821821643

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása